Home / Genel / Açığa Alınan Memur En Fazla Kaç Ay Açıkta Tutulur?

Açığa Alınan Memur En Fazla Kaç Ay Açıkta Tutulur?

aciga-alinan-memur-en-fazla

Açığa alınan memur en fazla kaç ay açıkta tutulur sorusuna ilişkin değerlendirmelerimiz aşağıdaki gibidir. Hemen belirtelim ki, net bir cevap bulunmamak ile birlikte, hukuken olası ihtimallerden bahsedilmiştir.

Açığa alınan memurlar hakkında süreç nasıl ilerleyecek?

 667 sayılı KHK’da, 657’ye tabii memurlar ile ilgili darbe teşebbüsü ve FETÖ terör örgütü ile mücadele kapsamında, bu kişiler ile ilgili tedbirlerin nasıl uygulanacağı karara bağlanmıştır.

Normalde bu durumdaki memurlar hakkında, en geç 10 gün içerisinde soruşturma yapılacağına dair düzenleme bulunmaktadır. Ancak KHK dolayısı ile bu düzenleme uygulama alanı bulmayacaktır.

657’ye tabii personel için süreç ne olacak?

657 Devlet Memurları Kanunu’na tabii olup açığa alınan kişiler hakkında, çalıştığı kurumun en üst yöneticisi ve bakanlığın seçeceği kişiler tarafından oluşturulan bir kurul karar verecektir. Bu kurulun darbe veya FETÖ ile ilgisinin tespit edilmesi halinde memurlukla ilişkisi tamamen kesilecektir.

Görevine Son Verilen Personelin savunması alınacak mı ?

667 sayılı KHK kapsamında olan bu kişiler için bir savunma olacağına dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Kurul, FETÖ üyeliği, ilişkisi, mensubiyeti veya irtibatı tespit etmesi durumunda, kişinin kamu görevinden çıkarılmasını teklif edecektir.

Durumları ne olacak?

Herkesin kamu görevine son verilecek gibi bir değerlendirme yerinde olmayacaktır. Güvenlik amacıyla şu anda ilgisi olduğu düşünülen bütün memurlar açığa alınmıştır. Bu nedenle kurulun değerlendirmesi sonucuna göre kişinin işine dönme ihtimali de elbette bulunmaktadır.

Maaş alabilirler mi?

657 sayılı yasanın 141. Maddesinde:

Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Bu gibiler bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler.

Şeklinde düzenleme yapılmıştır. Şu halde açığa alınan kişiler maaşlarının 2/3’ünü almaya devam edeceklerdir. Araştırma sonucunda kişinin masum olduğunun ortaya çıkması durumunda, yapılan maaş kesintileri ve uğradığı hak kayıpları kişiye iade edileceği de madde 143’te ifade edilmiştir.

Ne zaman görevine geri dönebilirler?

669 sayılı KHK uyarınca, 15.07.2016 tarihinden sonra görevden uzaklaştırılan memur hakkında, OHAL süresi boyunca soruşturma açma süresine uyulmayacağı ifade edilmiştir. Şu durumda, 15.07.2016 tarihinden önce görevden uzaklaştırılan memurlar hakkında 10 gün içerisinde soruşturmanın başlatılma zorunluluğu mevcuttur.

Bu durumda, bu tarihten sonra görevden uzaklaştırılan memurların, OHAL döneminde:

  • Hakkında soruşturma başlatılan ve kişinin isnat edilen suçlar ile bir alakasının olmadığının tespiti halinde, kişi kurumda tekrar işe başlayabilecektir. Ancak kurumun belirli bir sürede işe tekrar başlatma mecburiyetinin olmadığını ifade etmek gerekmektedir.
  • Toplu görev iadelerinin ise, büyük olasılık ile OHAL’in tamamlanması sonucunda, soruşturmaların hızlanması ile olacağı tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak, açığa alınan memurun tekrar görevine dönmesi için net bir süre bulunmamaktadır. Bu kişilerin en fazla kaç ay açıkta kalır sorusunun kanunen veya yasal temele dayanarak cevaplanması ne yazık ki mümkün değildir.

Hakkında admin

İlgini Çekebilir

İşe Gelmeme Tutanağı Nedir? Nasıl Düzenlenir? (Örnek Tutanak)

İşe gelmeme tutanağı, işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenen bir belgedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir