Home / Genel / Araçta Ağır Hasar Kaydı Ne Demek? Pertten Farkı Nedir?

Araçta Ağır Hasar Kaydı Ne Demek? Pertten Farkı Nedir?

Ağır hasar kaydı, özellikle önden hasar alana arabaların, ciddi meblağlarda hasara uğradığı ve yüksek miktarlarda onarım maliyetine maruz kaldığını gösteren kayıttır. Ağır hasar kaydı genellikle pert kaydı ile karıştırılmaktadır. Aslında birbirlerine çok benziyor olsalar da ufak farklılıklar vardır.

Hasar kayıtları ikiye ayrılır:

  1. Tam hasarlı
  2. Ağır Hasarlı

Tam hasarlı arabalar, pert kaydı almaktadır. Arabanın hasar değeri, aracın o güne ait rayiç bedelinden fazla ise veya genel kabul gören oranı geçiyor ise araç tam hasar kaydı alır.

Devam etmeden önce 2 kavrama göz atalım:

  • Hasar kaydı : Araç, özellikle önden, yanlardan,arkadan bir kaza geçirmiştir , aracın tamir ücreti nispeten pahalıdır ancak tamir edilemeyecek gibi değildir.
  • Pert kaydı : Araç şiddetli bir kaza/felaket(sel vb.) geçirmiş ve tamir/işçilik ücreti aracın sıfır ücretini bile geçmektedir. Ayrıca tamir edilse bile sorunları devam edecektir.

Araba, onarılarak trafiğe çıkarılması ekonomik olmayacaksa bu durumda yine araca tam hasarlı raporu tutulacaktır. Ayrıca kazalı araç, tamir edildikten sonra trafiğe çıkması da güvenlik standartlarını sağlamayacak durumda olursa yine pert kaydı tutulacaktır. Fakat bu durumda sigorta şirketinin bunu tek taraflı olarak yapması mümkün değildir ve araç sahibinin izni gerekmektedir.

Ağır hasar kaydı bedelsiz yazıyor ise Ağır hasar kaydı var ve bedel yazıyor ise
Sigorta şirketi ile araba sahibi anlaşır ve arabanın kasko bedeli araç sahibine ödenir. Arabayı sigorta şirketi ihale yoluyla satışa çıkarır.
Ağır hasarlı araba, ERP (Exper Raporu) *** Tl şeklinde kayıt görünür. Bu kayıt da arbanın sigorta şirketi tarafından onarımının üstlenildiğini gösterir. Tarih bilgisi ile sorgulatırsanız değişen parçaları eksper raporu ile birlikte görebilirsiniz.

 

ağır hasar kaydı

Ağır hasar kaydı – Pert kaydı

Ağır hasar kaydı ile pert kaydı arasında bir fark bulunmamaktadır, Sigortacılık Mevzuatında veya diğer kanunlarda ‘Pert’ kaydı ile ilgili bir tanımlama bulunmamaktadır. Ancak ağır hasar ve tam hasar ile ilgili tanımlamalar bulunur.

Tam Hasar Kaydı nedir?

Kaza sonucu bir arabada ortaya çıkan hasar sonucu ortaya çıkan onarım masrafı arabanın değerini aşıyorsa, araba tam hasarlı olarak hurdaya ayrılır ve bu durumda trafiğe çıkması men edilir. Arabanın bedeli için trafikten çekildiğine dair resmi bir belge gelmediği sürece sigorta şirketi tarafından ödenmeyecektir. Görüldüğü üzere pert kavramı ile örtüşmektedir.

Ağır Hasar Kaydı nedir?

Ağır hasar kaydı ise aracın onarılabilir durumda olmasıdır. Hasar derecesine göre onarımı yapılabilir ve kullanılabilir araçlar eksper raporu ile belirlenerek, araç çekme belgesi alır ve muayene yapılmadan tekrar trafiğe çıkamaz. Genellikle önden darbe alan arabalar bu durum ile karşı karşıya kalırlar.

Hakkında admin

İlgini Çekebilir

icra iflas hukuku kaynaklari

İcra İflas Hukukunun Kaynakları Nelerdir

İcra İflas Hukukunun Kaynakları aşağıda maddeler halinde bilgilerinize sunulur. Bu hukuk alanın asıl kaynağı İcra ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir