Home / Genel / Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Emekli maaşına haciz konulur mu sorusu, özellikle tek geçim kaynağı bu olan aileler için önem arz etmektedir. Bazı durumlarda haciz koyulabilirken bazı durumlarda koyulamaycaktır. Hangi durumlar olduğunu basit bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

emekli-maasina-haciz

Genel Anlamda Haciz Nedir?

Öncelikle haciz; borçlu bir kişinin borcunu ifa etmemesi durumunda; menkul, gayrimenkul ve kendi alacaklarına karşı icra zoruyla el konulması işlemidir. Yani anlayacağımız üzere, ortada bir borç var ve borçlu kişi bu borcu ödeyememekte veya ödemek istememekte. Şu durumda alacağın tahsili için kişi haciz yoluna başvurarak, borçlunun malvarlığından alacağını almaya çalışmaktadır. Malvarlığı dışında maaş haczi ile de bu durum mümkün. Peki kişi emekli şahıs, borcunu ödemediği taktirde, emekli maaşına haciz konulur mu?

Emekli Maaşına Haciz Konur Mu?

Emekliliğin türüne göre bu soruya vereceğimiz cevap farklılık arz edecektir.

  • 5435 sayılı Kanun uyarınca, memur emeklilerinin maaşlarının haciz edilemeyeceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Bu sebeple memuriyetten emekli olan kişilerin maaşlarına haciz koyulabilmektedir. Şu durumda, memur emeklileri rıza göstermese dahi, icra müdürlükleri tarafından alınan bir haciz kararı ile emekli maaşlarına haciz koyulabilmektedir.
  • Memurlar dışında SSK, Bağ-kur ve diğer sandıklardan emekli olanların maaşlarına ise rızaları olmadığı taktirde, haciz koyulamamaktadır. Ancak gelir,aylık ve ödenekler, SGK’nın ilgili emekli kişiden prim gibi alacakları haczedilebilir. Bahsi geçen Kanun’un 88. maddesi uyarınca, SGK’ya borcu olan emeklilerin maaşlarının 1/4’ü haczedilebilmektedir. Şu durumda emeklinin maaşı dörtte birden fazla haczedilemeyecektir. Yani SGK’ya borcunuz olduğu durumda maaşınıza haciz uygulanabilir. Tek istisnası budur. SGK’ya borcunuz var ise emekli maaşından icra kesintisi uygulanabilir.
Toparlamak gerekirse, emekli maaşına haciz koyulabilir. Memur emeklileri dışındakilere ise rızaları alınmadan haciz koyulma imkanı bulunmamaktadır. Ancak emeklilik türü farketmeksizin kişinin izin vermesi durumunda emekli maaşına haciz koyulabilmektedir.

Maaş Haczi değil, Banka Hesabına Haciz Yapılıyor!

İcra avukatları ise bu engellere takılmamak adına, emekli maaşına değil de banka hesabına yönelik bir işleme girişiyor. Hesaba işlemde bulunarak emekli maaşını haczetmeye çalışıyorlar. Bu durumlarda icra müdürünün normalde doğrudan bu talebi reddetmesi gerekmektedir. Ancak uygulamada ne yazık ki aksi yönde hareketler de oluyor. Eğer ki emekli maaşınızın yattığı hesaba yönelik bir icra takibi başlatılırsa, hemen ilgili icra müdürlüğüne ‘hesabın emekli maaşa ait olduğunu‘ ifade eden basit bir itiraz ile haczi kaldırabilirsiniz. Zira burada anlatılan yöntem kanunu dolanmaktan ibarettir. Kanun’un açıkça maaş haczini yasaklamış olmasına rağmen, hesaba haciz yapılıyor gibi bir aldatmaca ile yasaklanan maaş haczi gerçekleştiriliyor.

Maaşa Haciz Koyulabileceğini Belirten Sözleşmelere Dikkat

Emekli bir kişinin maaşına, bir kredi kartı aldığında veya herhangi bir alım-satım sözleşmesinden ötürü haciz koyulamıyor dedik. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunuyor. Eğer sözleşme metninde ’emekli maaşına haciz koyulabileceği’ şeklinde bir ibare var ise ve kişi buraya imza attıysa işler değişmektedir. Bu durumda hukukun bankayı haklı bulduğu durumlar olabiliyor. Bu nedenle imzalanan sözleşmenin dikkatli incelenmesi ve maaşın haczedilebileceğini ilişkin bir husus olması durumunda sözleşmeye itiraz edilmesini öneririz.

 

 

Hakkında admin

İlgini Çekebilir

İşe Gelmeme Tutanağı Nedir? Nasıl Düzenlenir? (Örnek Tutanak)

İşe gelmeme tutanağı, işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenen bir belgedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir