Home / Genel / İcra Hileleri – Yöntemler – Korunma Yolları

İcra Hileleri – Yöntemler – Korunma Yolları

İcra hileleri kullanarak çeşitli yöntemlerle büyük paralar kazanılıyor. İcra sürecini iyi bilen kişiler icra hileleri hususunda ustalaşmış durumdalar. Uyguladıkları yöntemleri ve korunma yöntemlerinden kısaca bahsedeceğiz.

icra-hileleri

Evinize İcra Gelecek – İcra Hileleri

Öncelikle daha önce icraya düşmüş kişiler tespit edilmektedir. Daha sonra icraya düşen ve fakat borcu kapanan kişilerin telefon numaraları ele geçiriliyor. Borcun neyden kaynaklandığı tespit ediliyor ve bu yöntemle icranın neden yapıldığı tespit ediliyor. Kişinin bilgileri ele geçirildikten sonra şahısa ulaşılıyor.

Şahsa kişinin bilgileri sayılarak bir güven duygusu oluşturuluyor. Ardından icra sonucu borcun kesinleştiği belirtiliyor ve dosya numarası söyleniyor. Şahıs, dosya bilgilerinin de doğru olmasının üzerine icra hilesi yapan kişiye inanıyor. Arayan kişi normalde borcun 2000 TL olduğu ama hemen öderse 1400 TL’ye kapatabileceklerini söylüyor. Karşı tarafa zaten inanmış olan kişi hemen bilgileri vererek ödemeyi yapıyor.

Telefonla kesinlikle bu tarz işlemler yapılmamaktadır. Kim ararsa arasın kart bilgilerini vermeyin. Bankalar dahi arasa şubeye gitmek istediğinizi belirtip işlemi şubeden yapın. Şayet icra dairesinden aradıklarını söylüyorlarsa, ilgili icra müdürlüğüne bizzat gideceğinizi ve işlemi oradan halledeceğinizi ifade edin.

İlamsız İcra Takibi Yoluyla İcra Hilesi

Yürürlükte olan İcra ve İflas Kanunu’na göre ilamsız icra takibi başlatılıyor. Herhangi bir belgeye veya mahkeme kararına ihtiyaç yok. Başka bir kişiye ait TC kimlik numarası ile 40 küsür TL masraf ile ilamsız icra takibi başlatabilirsiniz. Bu takip sonucunda TC Kimlik numarası verilen kişiye bir ödeme emri gönderilir. Borcu olmayan vatandaşın 2 farklı tutumu olabilir.

  1. Devlet kurumundan gelen bir ödeme emri var. 500-1000 TL civarı bir şey. Uğraşmayalım ödeyelim. (Ki bu mantıktaki insanlar icra hileleri yoluna başvuran kişiler için adeta birer hedeftir.)
  2. Böyle bir borcum yok zaten. Bir yanlışlık söz konusudur. Neden ödeyeyim ki. (Bu mantıktaki kişiler de adeta birer hedeftir.)

İlamsız icra aracılığı ile ödeme emri geldiği zaman, 7 gün içeriside ödeme emrini alan kişinin itiraz etmesi gerekmektedir. Aksi halde borcu kabul etmiş sayılır ve gerçekten eve haciz gelir. Kişinin banka hesabına, taşınırına ve taşınmazına ve hatta maaşına kadar haciz koyulabilir. Zira itiraz etmeyerek borcu kabul etmiş sayılırsınız. Aslında ilamsız icra takibinin amacı, mahkemelerin yükünü azaltmaktan ibaretti. Ancak icra hilesi olarak bu işten nemalananlar var ne yazık ki. Bu nedenle gelen ödeme emrine karşı eğer borcunuz yok ise 7 gün içerisinde icra müdürlüğüne gidip ‘icrada bir yanlışlık var’ şeklinde itirazda bulunmanız borcu durdurmaya yetecektir.

Tebligatı alan kişi ne de olsa yanlışlık vardır der ve ödeme emrine itirazda bulunmaz ise borç kesinleşmiş olacaktır ve olmayan bir borç yüzünden ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle lütfen 7 günlük itiraz süresini kaçırmamaya özen gösterin.

İlamsız İcraya İtiraz Etmedim, Ne Yapmalıyım?

Ne yazık ki haciz ve icra işlemleri devam edecektir. Bu durumda yapılabilecek tek şey, menfi tespit davası açmaktır. Menfi tespit davası, mahkeme önünde açılan ve ‘benim borcum yoktur.’ itirazının tespit edilmesi için gereklidir. Şayet mahkeme sizi haklı bulursa ancak bu durumda icra takibi sona erecektir.

Fakat borcunuzun olmadığına dair ciddi ve yeterli deliller sunmanız gerekiyor. Aksi taktirde borcu olanlar dahi menfi tespit davası açarak borç ödemekten kurtulur. Bu nedenle işi şansa bırakmayıp 7 günlük itiraz süresini kaçırmamanız tavsiye olunur.

Kare İçine İmza Attırma Yoluyla İcra Hilesi

Üstü boş olan hiç bir belgeye imza atmayın. Boş kağıt içerisindeki bir kareye asla imza atmayın. Kurye ve posta teslimatında neye imza attığınıza dikkat edin. Okumadan kesinlikle imzalamayın. Üzerinde ‘şu kadar borcum olduğunu kabul ederim.’ yazılı bir kağıt imzaladığınız taktirde, dolandırıcıya büyük bir hediye vermiş bulursunuz.

Şayet imza atmak durumunda kalırsanız dahi neden imza attığınızı üzerine yazıp arada boşluk bırakmadan hemen altına imza atın. Asla ve asla açığa imza atmayın. Bu yöntemde de boş kağıda attığınız imzanın üzerine ‘5 bin tl x kişisine borcum var.’ yazıp icra yoluyla takip başlatıyorlar. İcra hileleri konusunda sınır tanımayan bu kişiler, attığınız imzanın üzerini istedikleri şekilde doldurup hakkınızda takip başlatabiliyorlar.

Lüks Otomobil İcra Hilesi

Bir şekilde borçlu borcunu ödeyemiyor ve arabası için haciz işlemleri başlatılıyor. Bu durumda haczedilen aracın sahibi, arabanın değerli parçalarını arabadan söküyor. Sökebildiği bütün değerli parçaları araçtan ayırıyor. Ardından ‘birisi arabamı bu hale getirmiş’ diyerek bildirimde bulunuyor. Metal yığını haline gelen araba icra dairesi tarafından yapılan satışa çıkarılıyor. Arabanın değeri 100 bin TL ise iskelet şeklinde 20 bin Tl değerine düşüyor.

Bu aşamada da aracın sahibinin akrabaları veya tanıdıkları düşük fiyata arabayı alıyorlar. Ardından sökülen parçalar tekrar bir araya getiriliyor. Bu şekilde hem arabayı kurtarmış oluyorlar hem de icraya düşük para ödemiş oluyorlar. Bu uygulama adeta bir sektör haline geldi. Yakın zamanda bu işten yakalanan bir icra dolandırıcısına 3 yıl hapis ve 20.000 TL para cezası verildi. İcra hileleri ile zengin olmaya çalışan kişilerin ceza aldığını görmek bir nebze de olsa insanı rahatlatıyor.

İcra Müdürlüğünden Yarı Fiyata Araç Vaadiyle İcra Hilesi

Kendisini icra müdürü veya icra personeli olarak tanıtan kişiler, arabaları yarı fiyatına satma hayalleriyle kandıran kişiler, öncelikle kurbanlarının güvenlerini kazanıyorlar. Çeşitli yemek ısmarlamalar, eğlenceli geceler düzenleyerek önce insanların güvenlerini kazanıyorlar. Daha sonra lüks arabanın satışından önce ciddi meblağlarda paraları alıp ortadan kayboluyorlar.

Nitekim geçen sene İstanbul’da dokuz aylık süren bir takibin ardından altmış dört kişinin toplamda 2.000.000 TL parayı icra hilesinden kazandıkları öğrenildi.

Hakkında admin

İlgini Çekebilir

İşe Gelmeme Tutanağı Nedir? Nasıl Düzenlenir? (Örnek Tutanak)

İşe gelmeme tutanağı, işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenen bir belgedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir