Home / Boşanma / İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Süreci

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Süreci

İlgisizlik nedeniyle boşanma davası, hem erkek hem kadın tarafından sıklıkla açılmaktadır. Eşlerden birinin diğerine karşı ilgisiz olması;

  • Erkeğin eve uğramaması, evi geçindirme hususunda yetersiz kalması, çocuğu ile ilgilenmemesi gibi nedenler ön plana çıkarken
  • Kadının ev işlerine karşı ilgisiz olması, eşine karşı ilgisiz olması, çocuğu umursamaması gibi nedenler

gibi nedenler bu davanın açılmasında ön plana çıkmaktadır. Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına dahi neden olabilen bu durum, boşanma davalarında sıklıkla görülmektedir. Medeni Kanunu’nda boşanma sebepleri için bir takım maddeler sayılmıştır. Fakat daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere bu maddeler tek sebepler değildir.

ilgisizlik-nedneiyle-bosanma-davasi

İlgisizlik nedeniyle boşanma tabiri Kanun’da yer almamasına rağmen, bir neden olarak kabul edilmektedir. Evlilik birliğinin temelden sarılması kapsamında gösterilerek, bir boşanma nedeni sayılmaktadır. Bu nedenle ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açarken bu maddeye yoğunlaşmak gerekir. Hukuki sebep olarak bu madde gösterilecektir.

Kanun’un 166. maddesinde bu durum sayılmıştır. Gerekçe olarak boşanma talebinizde bu maddeyi göstermelisiniz.  Dilekçe hazırlarken talebinizi doğru bir şekilde belirtmeniz hayati önem arz etmektedir aksi taktirde davanız doğrudan reddedilebilir.

İlgisizlik Nedeniyle Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

  1. Anlaşmalı boşanmanın ilk ve temel şartı olan, eşlerin evlenmelerinden bu yana 1 senenin geçmiş olması gerekmektedir. Bu bütün boşanma davaları için aranan bir kuraldır. İlgisizlik nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin de bu süreye riayet etmeleri gerekir.
  2. Yine bütün anlaşmalı boşanma davalarında ortak olarak aranan kural, Kanun uyarınca, tüm hukuki meselelerde anlaşmış olmaları gerekmektedir. Ortada çekişmeli bir husus olmamalıdır. Örneğin; çocuk kimde kalacak, arabayı kim alacak evi kim alacak, mal paylaşımı nasıl olacak vs. Ortada bir anlaşmazlık olmamalıdır. Eşler bütün sonuçlar hususnda mutabık olmalıdır.
  3. Son olarak da, normal boşanma davalarında eşler kendilerini avukatla temsil ettirebilirken, anlaşmalı boşanma davalarında kendilerinin muhakkak hakim huzurunda bulunmaları ve davaya katılmaları gerekmektedir. Buradaki amaç, tarafların gerçekten anlaştığını hakimin anlamasıdır.

Taraflardan birisi dahi duruşmaya katılmazsa, boşanma işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle ne de olsa anlaştık diye düşünüp duruşmalara gitmemezlik yapmamak gerekir. Ayrıca 1 senelik süreyi doldurmadan da bu davanın açılması durumunda, eşler boşanamayacaktır. Eşin ilgisiz davranması durumunda, dava açmadan önce 1 senenin dolmasını bekleyin.

ilgisizlik-nedeniyle-anlasmali-bosanma

İlgisizlik Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

İlgisizlik gerekçesiyle anlaşmalı boşanma davası açmayı düşünen eşlerin, hazırladıkları anlaşmalı boşanma dilekçeleri ile birlikte yetkili ve görevli olan Aile Mahkemesi’e gitmeleri gerekmektedir. Boşanma davalarında yetkili tek mahkeme Aile Mahkemesidir. Eğer bulunduğunuz şehirde aile mahkemesi bulunmuyor ise, genel yetkili mahkeme olan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de başvurabilirsiniz. Geri kalan süreç, bütün boşanma davaları ile aynı şekilde ilerlemektedir.

Anlaşmalı boşanma davaları nispeten daha kısa sürmekte ve hızlı sonuç alınmaktadır. Yine de sağlıklı bir süreç olması adına ve haklarınızı iyi koruması için bir avukata başvurmanızı öneririz. Şayet eğer çocuğunuz var ise, psikolojik destek almanız onun için oldukça rahatlatıcı olacaktır ve bu süreci daha kolay bir şekilde atlatacaktır.

Unutmayınız ki, ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açmak için, eşlerin bütün hususlarda anlaşmış olmaları gerekmektedir.

İlgisizlik Nedeniyle Çekişmeli Boşanma Davası

Taraflardan birisi, ilgisizlik nedeniyle boşanma davası açmak istiyorsa ve diğer taraf buna razı değil ise, anlaşmalı boşanmadan bahsedilemeyecektir. Bu durumda çekişmeli dava açılacaktır. Bu durumun da en kötü tarafı, dava süresinin bi hayli uzayabilecek olmasıdır. Davayı açan eş, ilgisizliği kanıtlamak durumunda ve zorundadır. Bu durum da süreci uzatmanın yanı sıra boşanma sürecini de zorlaştırmaktadır. Bu nedenle eşin diğer eşi ikna etmesinin bir yolu var ise, buna başvurmasını öneririz.

Anlaşmalı boşanmanın aksine, çekişmeli davada işler çok daha zor olacağı için, mutlaka bir avukat tutmanız gerektiğini belirtmekte fayda görüyoruz.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir