Home / Haberler / Rekabet Kurulundan Teknoloji Mağazalarına 55 Milyon TL Ceza!

Rekabet Kurulundan Teknoloji Mağazalarına 55 Milyon TL Ceza!

Rekabet Kurulu, 2015 yılının Şubat ayında başlayan soruşturma ile, tüketici elektroniği pazarında faal olan şirketleri incelemeye almıştı. Aral’ın dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarının perakende satışını yapan şirketlerin Rekabet Kanunu lalilal ettikleri gerekçesi ile 55 Milyon TL civarında ceza aldıkları öğrenildi. Kararın yakın zamanda Rekabet Kurumu sitesinde yayımlanması bekleniyor. İlgili teşebbüslerin, perakende fiyatların tespiti konusunda anlaşma içerisinde oldukları ve bu nedenle Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri sonucuna varılmıştır.

Yazının ilk bölümünde Bilgisayar ve Konsol Oyunlarına ilişkin bilgiler yer alırken, devamında ise Tüketici Elektroniği Ürüleri Alanına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Kurul; Aral Oyun Konsol ve Aksesuar, Bimeks, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama, Teknosa, Vatan Bilgisayar San, Gold, LG, Türk Philips, MediaMarkt, Vestel ve Kliksa hakkında soruşturma açmıştı. Fakat ceza alan teşebbüs sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Rekabet Kurumu Tarafından Verilen Cezalar

İlgili soruşturma kapsamında,

  • Teknosa şirketinin 18 milyon 26 bin TL idari para cezasına mahkum edildiği öğrenildi.
  • Vestel şirketine ise 8 milyon TL idari para cezası kesildiği bilgisine ulaşıldı.

Teknosa ve Vestel şirketlerinin KAP’a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) yaptıkları açıklama sonucu, vestel ve teknosa şirketlerinin ceza yediği bilgisine ulaşılmıştır.

Rekabet Kurulu tarafından verilen kararın nihai karar olmadığını belirten şirketler, cezaya karşılık idare mahkemelerinde yasal haklarını kullanacaklarını ifade ettiler.

Bimeks hakkında ise yeterli bulgulara ulaşılamadığı gerekçesi ile ceza verilmediği haberine ulaşılmıştır.

Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Sözlü Savunma Süreci

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin (Aral) dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarının perakende satışını yapan:

  • Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş. (D&R)
  • Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. (Vatan)
  • Teknosa iç ve Dış. Tic. A.Ş. (Teknosa)
  • Kliksa iç ve Dış Tıc. A.Ş. (Kliksa)
  • Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş. (Gold)

teşebbüsler ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğunu ve oyun fiyatlarını yükseltmek amacıyla nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirledikleri,  bu şekilde söz konusu teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal ettiklerine yönelik iddialar sözlü savunma toplantısında heyet tarafından dile getirilmişti.

Tüketici Elektroniği Piyasasına Yönelik Sözlü Savunma Süreci

  • LG Electronics Tic. A.Ş.’nin (LG), MS lstanbul iç ve Dış Tic. Ltd. Şti. (MS) ve Teknosa ile tüketici elektroniği piyasasında perakende fiyatların tespiti konusunda anlaşma içinde olduğu ve bu şekilde söz konusu teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği,
  • Vestel Ticaret A.Ş.’nin (Vestel) ürünlerinin perakende satışını yapan teşebbüslerin yeniden satış fiyatını tespit etmek yolu ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği,
  • Türk Philips Tic. A.Ş.’nin (Philips) ürünlerinin perakende satışını yapan teşebbüslerin yeniden satış fiyatını tespit etmek yolu ile 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği, Philips hakkında aynı Kanun’un 16. maddesinin 3. fıkrası uyarınca idari para cezası uygulanması gerektiği

Heyet tarafından ifade edilmişti. Ancak şu anda hangi şirketlerin ve ne miktarda ceza aldığına ilişkin verilere haiz değiliz. Rekabet ihlali hususunda Teknosa Ceza ve Vestel Ceza miktarlarına haiziz. Verilere ulaşıldığı taktirde yazımız güncellenecektir. Takipte kalınız.

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir