Home / Genel / Tensip Zaptı (Tutanağı) Nedir?

Tensip Zaptı (Tutanağı) Nedir?

tensip-zapti-hazirlandi

 

Tensip zaptı, dava açıldığı zaman, ilk duruşmadan önce mahkemenin kendi kendine tuttuğu tutanaktır. Henüz taraflar mahkemeye çağırılmamış, ilk duruşma gerçekleşmemiştir. Hakimin neler yaptığını, ne yapacağını ve taraflardan ne yapmasını istediklerini bu zapta yazar.

Taraflara ve üçüncü kişilere, davanın ilk duruşmasına dek neler yapılması gerektiğini bildiren mahkeme kararıdır.

Tensip zaptı/tutanağı (duruşma hazırlığı tutanağı);

  1. Ceza davaları açısından, şikayetci ve sanığın davetiye ile duruşmaya çağırılmasına, tanıklara haber verilmesine, dava ile ilgili dosya ve belgelerin getirilmesine ve duruşmanın yapılacağı günün ve saatin duyurulmasına yaramaktadır.
  2. Hukuk davalarında ise, taraflara çağrı kağıdı çıkarılmasına, dava açan kişinin dilekçesinin karşı tarafa tebliğine, dava ile ilgili diğer dosya ve belgelerin getirilmesine ve duruşmanın yapılacağı günün ve saatin duyurulmasına yaramaktadır.

Tensip Zaptı Hazırlandı Ne Demek?

Hukuk davası olduğunu varsayarak cevaplayalım. Bir kişiye dava açmaya karar verdiniz. Örneğin boşanma davası olduğunu varsayalım. Dava açmak için gerekli bilgi ve belgeler ile mahkemeye başvuru yaptıktan sonra, boşanma dilekçesi hakime ulaşır. Hakim dilekçe üzerinden bir inceleme yapar ve davanın gidişatı hakkında bir yol haritası çizer. Daha sonra davadan eşinizin de haberdar olması için dilekçenizin eşinize iletilmesine karar verilir. Hakim uygun bir tarih ve saate duruşma ayarlar. Bütün bu yaptıklarını tensip zaptına kaydeder. Bir nevi duruşma öncesi hazırlık olarak nitelendirilebilir.

Tensip Ne Demek?

Kelime anlamı olarak uygun görme, yaraştırma anlamına gelmektedir. Tutanak kelimesi ile beraber kullanıldığında ise, hakimin duruşma için neleri gerek gördüğünü ifade ediyor demek abes olmayacaktır.

Eğer tensip zaptı hazırlandı ise, bir davanın yaklaştığını haber vermektedir…

Hakkında admin

İlgini Çekebilir

İşe Gelmeme Tutanağı Nedir? Nasıl Düzenlenir? (Örnek Tutanak)

İşe gelmeme tutanağı, işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenen bir belgedir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir