Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) Nasıl Çıkartılır?

veraset-ilami-nereden-alinir

Veraset ilamı; kişinin vefat etmesi halinde, geriye paylaşılmayı bekleyen malvarlığı üzerinde kimin ne kadar payı olduğunu belirten belgedir. Bu malvarlığının kime hangi oranda ve ne şekilde paylaştırılacağı tartışma konusu olur. İşte bu tartışmayı ortadan kaldırıp oranları ve payları net şekilde belirten belgeye ‘Veraset İlamı’ denilmektedir. Veraset ilamı 4721 Sayılı Medeni Kanun’unun 598. Maddesinde ise Mirasçılık Belgesi olarak tanımlanmıştır. Murisin (Vefat edip miras bırakan kimse) ardından mirasın paylaşımı için bu belgenin çıkarılması gerekmektedir.

 Veraset İlamı Nedir

Ölüm belgesinin alınmasının ardından, vefat eden kişinin mirasçılarının hangi oranda terekeden (murisin bıraktığı mal varlığı) pay alacaklarını düzenleyen belgeye veraset ilamı denir. Kişinin ölümü üzerinden veya miras sahibinin vefat haberini almasının ardından bir ay içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu ilamı alabilmek için yasal veya atanan mirasçı olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde mirasçılık belgesinde hukuki bir yararınız olmadığı için talep edemezsiniz. Yasal mirasçı olmanız durumunda basit bir kimlik göstererek bu belgeyi alabilirsiniz. Atanmış mirasçı olmanız durumunda ise, mirasçı olduğunuzu kanıtlayan bir ispata ihtiyaç duyulmaktadır. Mirasçılık belgesini çıkarmak için tüm varislerin (mirastan pay alacak kişilerin) gelmesi gerekmemektedir. Sadece bir mirasçı tek başına bu belgeyi çıkarabilmektedir.

 Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır

Veraset ilamı çıkarmanın iki farklı yolu mevcuttur. İki yol birbirinin alternatifi olup, istenilen şekilde çıkarılabilir. 2011 yılına kadar bu belgeyi çıkartmak için tek yol mevcut iken, bu yılda yapılan değişiklik ile yeni bir imkan daha sağlandı.

 1. Eskiden beri uygulanan yöntemdir. Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılarak veraset ilamı çıkarılması talep edilir.
 2. Yeni düzenleme ile imkan sağlanan yol ise noterden veraset ilamı çıkarılması talebidir.  Noter başvurunun ardından, nüfus kayıtlarında yapacağı inceleme ile başvuran kişinin yasal mirasçı olduğunun tesbitini yapacaktır.

İki yol kıyaslandığı zaman, noterden mirasçılık belgesi çıkarmak daha kolaydır. Yalnız, mahkemeye oranla bir takım şartlar da mevcuttur. Mirasçılar arasında herhangi bir yabancılık unsurunun bulunmaması gerekmektedir. Yani, Türk vatandaşı olmayan bir kimsenin mirasçı olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumun varlığı halinde veraset ilamı sadece Sulh Hukuk Mahkemesinden alınabilir. Şayet mirasçıların hepsi Türk vatandaşı ise ve başkaca bir yabancılık unsuru bulunmuyor ise, mahkeme ile uğraşmak yerine noterden bu belge kolayca elde edilebilir.

 Veraset İlamı Çıkarmak İçin Gerekli Belgeler

Mahkeme yoluyla çıkarılması gerektiği durumlar için anlatılmıştır. Mirasçılık belgesi çıkarmak için gereken belgeleri düzenli bir şekilde sıralamak gerekirse:

 1. Sulh Hukuk Mahkemesine hitaben yazılan talep dilekçesi
 2. Aile Nüfus kaydı (İlgili nüfus müdürlüğünden temin edilmektedir.)

İlgili evraklar Sulh Hukuk Mahkemesine sunulur.  Mahkemenin vereceği günde bir adet şahit ile birlikte davaya başlanır. Bir itiraz olmadığı taktirde ve belgelerin de tamam olması halinde karar verilir ve veraset ilamı yazılarak size teslim edilir. Gayrimenkul paylaşımı söz konusu olacak ise, belediyeye emlak beyanı vermek gerekmektedir.

 • Emlak Beyanı
 • Veraset İlamı
 • Mirasçıların ad, soyad ve imzalarının olduğu liste ile

Belediyeye müracat edilir. İlgili beyanın arkalı önlü 2 adet fotokopisi çekilir. Bu fotokopiler belediye tarafından aslı gibidir mührü ile onaylatılır. Bundan sonra tahakkuk fişi alırsınız.

3 ay içerisinde veraset beyanı, vergi dairesine verilmelidir. Aksi halde cezai yaptırım ile karşılaşırsınız. Vergi dairesine giderken aşağıdaki belgeler ile birlikte gitmeniz gerekmektedir.

 • Tapular
 • Vefat edenin bankada parasının olması halinde buna dair döküm, hisse senetleri, araba gibi malların dökümü
 • Veraset ilamının kendisi
 • Tasdikli Emlak Beyanları
 • Ölüm Belgesi

Bu yazımızda bulunan bilgiler, yol gösterme amaçlıdır. Bir avukata başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir